Popletena

Blokovanie úpletov

21.01.2019


Viete čo znamená "blokovanie" upletených alebo uháčkovaných projektov z kvalitných prírodných priadzí (či zmesy prírodných priadzí z dodatkom max 50% umelých vlákien)?
Po upletení či uháčkovaní šatiek, pulóvrov, svetrov, ponožiek, čiapok, rukavíc atď sa projekt namočí do do studenej vody (maximálna teplota do 30 stupňov), v ktorej sme rozpustili prípravok na vlnu (ideálne taký, ktorý nevyžaduje následne plákanie, Popletena ponúka EUCALAN, nájdete ho u nás v e-shope) počas 20 minút. Z priadze jemným vymačkaním odstránime vzduchové bubliny. Úplet nežmýkame, ale jemným stláčaním vytlačíme vodu. Úplet sušíme na podložke vytiahnutý do požadovaného tvaru. Šatky, lace vzory, patenty na svetroch (či iné časti vyžadujúce fixovanie pri sušení) zachytíme blokovacími špendlíkmi, blokátormi, blokovacími drôtmi a vytiahneme ich. Necháme dokonalo vysušiť, až potom odstránime blokovacie pomôcky.
Šatky tak pletieme na pocit malé, blokovaním vznikajú ideálne rozmery (aj viac ako 200 cm na dĺžku) pri spotrebe 100g fingering hrubky priadze (400m). 

Na blokovanie ponúka trh viacero pomôcok. Zakúpiť si ich môžete aj u Popletenej TU

Prípravok s lanolínom v prírodnom zložení EUCALAN si môžete zakúpiť TU

Upletené šatky pred blokovaním

Úplet po vypnutí a zafixovaní blokovacími T špendlíkmi

Pomôcky na blokovanie kúpite TU

Hotová šatka po nablokovaní

Popletena