Popletena

Čo na ChiaoGoo Popletena?

01.12.2018
ChiaoGoo sada ihlíc
ChiaoGoo sada ihlíc

Pletiarskym svetom sa nesú chválospevy na pomerne mladú americkú značku ihlíc ChiaoGoo (vyslovuj čaogú). Značka ponúka aj háčiky, ale tie sa medzi tvorilky zatiaľ neuchytili natoľko ako práve ihlice. Ja plánujem vyskúšať aj tie, potom iste o nich napíšem. Poďme sa venovať ihliciam.

Mám novú "kompletnú" sadu oceľových ihlíc Twist Red Lace. ktorá okrem špičiek obsahuje bohaté príslušenstvo (viac priamo v e-shope pri produkte) Pletiem celým spektrom hrúbok priadzí, preto moje rozhodnutie padlo na celú kompletnú sadu. Sada sa vyplatí aj z finančného dôvodu. Jednotlivé ihlice vás v konečnom dôsledku vyjdu viac ako celá sada. 

Prečo som zvolila oceľové a nie drevené (bambusové), ktoré ChiaoGoo taktiež ponúka? Doposiaľ som plietla hlavne na KnitPro Zing (vlastním aj oceľové, bambusové či drevené špičky tejto značky a vyskúšala som aj pletenie na Addi špičkách), čo sú taktiež kovové ihice, potiahnuté farebným lakom. Bola som s nimi (s istými výhradami, ktoré teraz vidím zreteľnejšie) spokojná, preto moje rozhodnutie padlo na Twist Red Lace. Plánujem však vyskúšať aj bambusové. Vopred som zvedavá!

Nuž, ale prejdime ku tomu podstatnému. Sú ChiaoGoo len imidžovým výstrelkom za dosť peňazí, alebo naozaj stojí do nich investovať? Popletena radí: ROZHODNE SKÚSIŤ! Ja zostávam pri ChiaoGoo.

Prečo? Veľa som si čítala z hodnotení trvoriliek, ktoré túto značku vyskúšali a aj ju používajú. Najviac vyzdvihujú jedinečné hladké, plynulé, spojenie špičiek s lankom, ktoré je úžasne mäkké. Spojenie nespôsobuje zadrhávanie priadze a lanká zase nevytvárajú dierky pri technike "Magic loop" (pletenie do kruhu s preťahovaním lanka pomedzi očka pleteniny). Nevzhľadná pletenina pri pevných lankách vzniká pri pletení ponožiek, rukávov, malých kusov odevov pre deti, čiapok a pod. Pri červených lankách Twist Red Lace to naozaj nehrozí. Skúšala som pliesť vzorku nahodenú s 15 očiek priadze hrúbky DK, spojenú do kruhu, plietla som technikou Magic loop so špičkami dlhými 13 cm o hrubke 5 mm (nepoužila som skrátené 10 cm, ktoré značka ponúka). Bol to vyslovene extrémny test a dopadol nad očakávanie. Uplietla som bez problémov v uspokojivej kvalite aj takúto pleteninku. Samozrejme, pri ostrom pletení používam skrátené špičky, ktoré už teraz pletú rukávy nového projektu. O tom však neskôr. Takže áno, lanká a spojenie sú úžasné, pre mňa je však oveľa dôležitejšie iné zistenie - ŠPIČKY! Ostré na koncoch jemne otupené špičky, ktoré sú po celom obvode zdrsnené (mikroskopickými) zárezmi, aby sa po nich priadza kĺzala presne tak, aby boli vytvárané úhľadné očká dokonalejšej pleteniny. To naozaj nedokážu žiadne iné ihlice, ktoré som doposiaľ používala. Nepreháňam! Som pletierka, ktorá vyžaduje od svojho pletenia úhľadnosť a presnosť pri pletení, neuspokojujem sa tým, že namočenie a natiahnutie či blokovanie pleteniny, nedokonalosti odstráni. 

Tieto vlastnosti predurčujú používanie Twist Red Lace pri náročných vzoroch, pletenie lace (čipka, náročný čipkový vzor) vzorov majú aj v samotnom názve. 

Pletiem pulóver. Celý som uplietla na KnitPro Zink s použitím laniek od KnitPro. Rukávy pletiem už na krátkych 35 cm lankách a špičkách Twist Red Lace od ChiaoGoo a pletenina je o poznanie úhľadnejšia, očká ako jedno, dierky medzi očkami lanká vôbec nevytvárajú. Ihlice sú ľahké, nekĺžu sa, dobre sa držia. A ja som spokojná. Veľmi!

Moje odporúčanie znie:

  • kto pletie veľa, rozhodne investujte do sady. Kto pletie tak ako ja, celým spektrom hrúbky priadzí, kúpte si kompletnú sadu 13 cm špičiek a postupne prikúpte kompletnú sadu s 10 cm špičkami, alebo zakupujte jednotlivé skrátené špičky rôznych hrúbok a ku nim lanká aké potrebujete a využívate.  
  • ak pletiete prevažne s priadzami do hrúbky DK, investujte do sady malých hrúbok ihlíc (do 5 cm hrúbky) v dĺžke 13 cm a do sady postupne prikúpte sadu s 10 cm špičkami, alebo zakupujte jednotlivé skrátené špičky rôznych hrúbok a ku nim lanká aké potrebujete a využívate.
  • ak pletiete prevažne s priadzami hrubšími ako DK (teda ste zimné pletiarky), investujte do sady  hrúbok ihlíc od 5,5 cm po 10 cm v dĺžke 13 cm a do sady postupne prikúpte sadu s 10 cm špičkami, alebo zakupujte jednotlivé skrátené špičky rôznych hrúbok a ku nim lanká aké potrebujete a využívate. 
  • ak ste začiatočníčka, či nerozhodnutá alebo nemáte financie na zakúpenie sady, rozhodne odporúčam vyskúšať jednotlivé hrúbky. Objednajte si jedny špičky a lanko, upleťte si malý projekt (čiapku či nákrčník) a posúďte ChiaoGoo sami. Investujete 13€, som si istá, že to budú dobre investované peniaze, ktoré vám prinesú radosť z pletenia, ktoré táto značka priniesla aj mne pred tým ako zostali spokojné a verné tisíce iných tvoriliek po celom svete.

Popletena sa rozhodla po otestovaní zahrnúť ChiaoGoo do stálej ponuky, aj napriek tomu, že ihlice a lanká sú drahšie ako pri iných značkách. Rozhodne však žiadna z vyskúšaných konkurenčných značiek nie je lepšia ako ChiaoGoo.

Viac o produkte nájdete aj v našom e-shope. Informácie a objednanie priamo po kliknutí SEM

Nech sa páči, prečítajte si aj reakcie samotných tvoriliek, ktoré ihlice ChiaoGoo už používaju. Kliknite SEMPopletena