Popletena

Štandardný systém rozdelenia priadzí

08.11.2018

Poznáte to, chcete pliesť a všade okolo vás je zrazu samá angličtina. Stiahnete si návod a zostanete v nemom úžase, lebo zistíte, že nejde ani tak o preklad, ale o technickú angličtinu so skratkami a slovnými spojeniami, ktoré sa ťažko prekladajú. V tomto blogu si povieme o tom, ako sa vyznať v hrúbke priadzí, ako si vybrať správnu tak, aby ste mohli upliesť svoj projekt z návodu aj z takej, ktorú doma máte, či si kúpite, lebo je dostupná a páči sa vám. 

Na čo sa musím zamerať? 

Dôležité je sledovať odporúčanú hrúbku a návin priadze. 

Príklad: autorka návodu použila fingering (sock) hrúbku priadze v návine 400 m na 100 g. Ak si vyberiete taký istý návin dostupnej priadze a použijete tú istú hrúbku ihlíc, nemusíte sa báť, že by vám upletený projekt nesedel. Pozor, vždy pred pletením projektu, je potrebné urobiť skúšku očiek! Nepletieme rovnako. Inak doťahujeme očká, inak držíme priadzu a taktiež je rozdiel v používaných ihliciach.  Vzorku porovnáme a prípadný rozdiel zohľadníme. Ak by ste chceli použiť priadzu hrubšiu či tenšiu, je potrebné návod prepočítať. 

Ako? 

Celkom jednoducho - základná matematika. Spýtajte sa napríklad svojich detí. Alebo príďte na kurz či workshop, naučíme sa to spoločne. 

Ako sa dozviem informácie o svojej priadzi? Na kvalitných priadzach dobrých značiek nájdete na štítkoch či vysačkách komplexné info o materiálovom zložení, váhe, návine, odporúčanej hrúbke ihlíc či háčika, orientačnej spotrebe, počte očiek a riadkov na 10 x 10 cm (podľa tohto údaju si vždy robíte skúšku očiek). Pri priadzach PopletenaYarn základné údaje nájdete na visačkách, komplexné na stránke www.popletenayarn.shop. S rozšírenými informáciami som vám stále nápomocná, prostredníctvom e-mailu, zaslaním otázky prostredníctvom kontaktných formulárov zo stránok či napísaním správy na FB alebo instagrame. 

Existuje zoznam hrúbky priadzí? 

Áno!

The Craft Yarn CouncilRada vyvinula štandardizovaný systém na popis hrúbky priadze v koordinácii so združeniami a spotrebiteľmi z celého sveta. Prehľad štandardov, ktoré som pre vás spracovala do prehľadnej tabuľky, je uvedený nižšie. Viac informácií nájdete na adrese www.YarnStandards.com.

Priadze sú roztriedené do rôznych kategórií, ako je uvedené nižšie v priloženej tabuľke. Vo všeobecnosti môžete zvyčajne nahradiť priadzu v rámci jednej kategórie bez toho, aby ste museli meniť vzor. Avšak, to opäť pripomínam, mali by ste vždy upliesť alebo uháčkovať skúšobnú vzorku (10 x 10 cm) aby ste sa uistili, že pri použití tej istej priadze a použitím odporúčanej hrúbke ihlíc či háčika, upletiete (uháčkujete) tú istú pleteninu so vzorom s potrebným napätím nite. 

Ak zistíte, že vami upletená vzorka líši od vzoru (uťahujete priveľmi či naopak, pletiete voľne), odporúčam použiť ihlice inej veľkosti alebo je potrebné prepočítať počet očiek a riadkov tak, aby ste dosiahli rovnakú veľkosť ako v predlohe či návode.

Zdá sa vám, že je toho akosi veľa čo musíte vedieť, na čo si dať pozor? Nuž, áno. Ale počtom upletených či uháčkovaných projektov sa vám budú zdať informácie jasnejšie. Všímajte si informácie na vlnkách, skúšajte, experimentujte. Používaním kvalitných priadzí sa zábava a závislosť stupňuje. Je to však jedna z najzdravších a najpríjemnejších závislostí aké poznám. Tak sa pokojne nechajte viesť!

S prípadnými otázkami som tu pre vás. 

Nájdete ma na FB aj instagrame. Nezabudnite navštíviť náš e-shop s ručne farbenou vlnou PopletenaYarn www.popletenayarn.shop

Vaša Andrea Popletena


Vysvetlivky:

* Počet očiek/stĺpikov na 10 cm/pletenie a háčkovanie - uvedené počty očiek a stĺpikov po upletení/uháčkovaní vzoriek s použitím bežne používaných ihlíc a háčikov

** Priadze v najnižších hrúbkach LACE sú zvyčajne pletené alebo háčkované na väčších ihliciach a háčikoch na vytvorenie krajkových a dierovaných vzorov. Preto je ťažké určiť rozsah veľkosti použitého háčika či ihlíc. Vždy dodržiavajte veľkosť uvedenú odporúčanú v návode.

*** Steel (kovové US) háčiky sú odlišne od bežných háčikov - čím je číslo vyššie, tým menší je háčik. Presne naopak je to pri bežných háčikoch.

Ak máte otázku, pošlite nám ju aj takto ľahko, prostredníctvom kontaktného formuláru

Popletena