Popletena

Tvorenie je radosť

12.01.2019

Tvorenie je radosť, nie sú to preteky...

Žienka spred niekoľko desaťročí, po bežnom pracovnom dni a všetkých povinnostiach usadne pohodlne na stoličku či kresla, vyberie košík s ručnou prácou. Sadá ku kolovrátku či krosnám, šijaciemu stroju, berie ceruzku a papier a kreslí. Oddychuje tvorivo, zamestnáva ruky. Alebo číta knihu. Má svoj svet, v ktorom je sama sebou. 

Dnešná šikovná žienka by sa tej z pred pár rokov mohla úplne podobať v prežívaní. Používa modernejšie pomôcky, ale radosť a svoj čas si môže uchrániť. 

Ale je to tak? Stále častejšie sa stretávam s tým, že aj tvorenie sa stalo priestorom frustrácie, porovnania, pretekov. 

Svet internetu a reklám nás núti žiť konzumne. Čoraz viac mám pocit, že tento konzum napadá aj priestor kreativity. Veľa z nás je nešťastných, že nestíhajú toľko čo by chceli, koľko stihne iná. Nestihnú vytvoriť to všetko, čo im ponúka svet tvorenia, ktorých dizajn či návod si poľahky vyhľadajú v priestore pre tvorenie určenom.

Tvorenie je radosť, nie sú to preteky!

Je úplne jedno či stihnete upliesť, uháčkovať, ušiť, namaľovať či vymodelovať jednu vecičku alebo dielko za týždeň, mesiac, rok. Hlavne, že máte pri tom radosť! Každý máme iné tempo, inú kvalitatívnu potrebu, iné rodinné či pracovné povinnosti či zázemie. Teda aj iný časový priestor pre vytváranie. 

Nemyslite si, že píšem, aby som moralizovala kritizovala vás ostatné. Píšem hlavne o svojej skúsenosti, o svojich hnevoch na seba, že nestíham držať tempo. Akokoľvek sa budeme snažiť, nikdy nebude tak dostatočne rýchle ako sa ku vám dostane nový návod na ravelry, nová fotka na instagrame, facebooku alebo v špecializovanom časopise. 

Ak ste dočítali až sem, tak si možno poviete, že ako ja môžem byť netrpezlivá a nahnevaná, že som pomalá? Veď na mojich stránkach vidíte stále niečo nové. Samozrejme! Ale ja som sa rozhodla, že tvorenie je moja práca. Veľmi príjemná a zaujímavá práca, ktorej venujem oveľa viac času ako vy, pre ktoré je vytváranie koníčkom či terapiou po náročnom dni.

Preto odporúčam len jediné. Buďte na seba hrdé, že viete maľovať, pliesť, háčkovať, šiť, piecť, variť. Buďte na seba hrdé, lebo svojim blízkym dokážete podarovať vlastnoručne vytvorený darček. Buďte na seba hrdé, lebo iné sedia pri TV či sociálnych sieťach a hnevajú sa na celý svet.

Tvorte z kvalitných materiálov, so zreteľom na zvieratká, ľudí a prírodu. Lebo ten čas, ktorý tvorbe venujete je tak vzácny! 

A hlavne, milé tvorilky, doprajte iným. Je celkom normálne ak vás pri zhliadnutí čohosi čo vyrobila iná z nás napadne: "sakra! prečo toto nenapadlo mňa...". Len nech ten pocit netrvá dlho. Čo vám bráni, aby ste si túto prekrásnu vecičku kúpili? Podporite a potešíte nielen seba. Verte, že to isté sa stane vám. 

Milé vzácne krásne kreatívne dušičky. Prajem vám veľa skvelých nápadov a radosti. Viac času pre vás samotné a ochotu učiť sa. Nebráňte sa stretávaniu, odovzdávaniu skúsenosti a návštev kurzov.

Pekný deň

Andrea Popletena

Popletena