Popletena

Prečo sa Popletenej páči LOPI Léttlopi?

18.01.2021

Priznám sa, že ku vlnkám, takým tým ozajstným a pre mnohých z vás "pichľavým" ma priviedol môj syn. Chcel pulóver, ktorý využije pri náročných túrach počas treskúcej zimy aj chladných letných nocí. Pulóver, ktorý sa dá ľahko vyvetrať, ak sa v ňom spotí. Nuž, a tie požiadavky spĺňajú len prírodné priadze, tradične vyrábané.

Pletiem z priadzí, ktoré sú prírodné, pre ich získanie a výrobu netrpeli zvieratá, príroda a nebola zneužívaná ľudská práca. Takéto vlnky nájdete v našom e-shope. Pre takúto priadzu aj e-shop popletenayarn.shop vznikol.

Léttlopi bola mojou prvou priadzou, ktorú som plietla a spĺňala všetky podmienky na upletenie pulóvra pre Jakuba. Prešlo veľa času, kým sme sa rozhodli siahnuť po nej ako po priadzi, ktorá obohatí našu ponuku. Nemali sme odvahu, poznajúc slovenskú tvorilku, ktorá uprednostňuje jemné merino. Ale čas nastal a my dúfame, že sa zaradíme do skupiny pletiarok, ktoré túto priadzu používajú na pletenie po celom svete. Verte, nie je ich málo!

Ak sa pre ňu rozhodnete, dostane sa vám do rúk prekrásne a rustikálne vyzerajúca priadza. Drsná na prvý pocit, ktorá sa však výborne pletie, pletenina rýchlo pribúda. Vzniká úchvatné dielko, ktoré po namočení v Eucalane a vysušení zjemnie, očká sa zjednotia, zaplnia medzery a pletenina je pripravená zvládať  tie najnáročnejšie situácie. Neohrozí ju dážď, slnko a ani nečistoty. Aj Léttopi som vyskúšala. Aj Léttlopi vám odporúčam na základe vlastnej skúsenosti.

Prečo je Lopi Léttlopi taká výnimočná?

O ovečkách...

Keď vikingskí osadníci prišli na Island v roku 874 n. L., priniesli so sebou aj ovce. Z dobyvateľov sa stali Islanďania, ktorí zápasili s neľútostným a drsným podnebím na ostrove. Práve autentická prírodná vlna od islandských oviec poskytovala ochranu pred bodavým chladom drsného, severného podnebia. Túto ochranu poskytuje dodnes.

Islandské ovce sú ako plemeno jedinečné - jeho čistotu celé storočia chránila izolácie a úplná absencia kontaktu s ostatným svetom. Vlnu z týchto ovečiek nenájdete nikdy inde na svete a máloktorá sa jej vyrovná. 

Ďalšou pozoruhodnou vlastnosťou islandských oviec je prirodzená farebnosť. Ovečky sú čierne, šedé a hnedá, ako aj obvykle biele.

Na Islande v súčasnosti žije iba  400 - 500 000 zvierat, ktoré sú priamymi potomkami vikingských oviec. Islandské ovce sa počas leta bezstarostne túlajú v nedotknutej a neporušenej divočine, nikdy nepodstupujú mulesing (bolestivo a za živa rezané chvosty aj s kusom kože okolo konečníkov, ako ovce v Austrálii). Žijú prirodzene, nie sú kŕmené hormónmi a ani žiadnymi inými chemikáliami. Islandskí chovatelia používajú asi 10-krát menej antibiotík, ako sa používa vo Švajčiarsku, a asi 30-krát menej ako v Nemecku. Na Islande nie je potrebné ošetrovať srsť zvierat proti parazitom. Preto v tejto vlne nie sú žiadne chemické zvyšky.

Islandské ovčie farmy sú pomerne malé. Priemerne na nich žije 200 až 300 ovečiek a je úplne normálne, že farmár každú jednu pozná po mene! :-) To je úžasné, nemyslíte?

 

O vlne z ovečiek...

Väčšina islandských oviec sa strihá dvakrát ročne - na jeseň a na jar.

Jesenné strihanie v októbri - novembri sa robí, keď sa ovce z prirodzených pastvísk zháňajú do košiarov na prezimovanie. Jesenná vlna má najlepšiu kvalitu, je bez kontaminácie po pobyte vo vnútorných priestoroch. Vlna má výbornú dĺžku vlákien.

Jarné strihanie sa vykonáva zvyčajne vo februári až apríli, 2 - 3 mesiace predtým, ako sú ovečky vypustené na letné pastviny. Strihané sú s cieľom zvýšiť kvalitu nadchádzajúcej jesennej vlny. Jarná vlna sa však dobre hodí na výplň do rôznych produktov alebo na netkané účely. 

Strihanie ovečiek si často robia farmári sami. Je bežné, že pri strihaní si vypomáhajú chovatelia navzájom. Farmári na svoje ovečky dohliadajú, aby zabezpečili kvalitu vlny, ale hlavne, aby sa ich milovanému zvieraťu nič nestalo. A to je tak vzácne oproti iným častiam sveta!

Najlepším odkazom na dobré životné podmienky zvierat je MAST the Icelandic Food and Veterinary Authority (www.mast.is) - islandský úrad pre výživu a veterinárne lekárstvo.

Spoločnosť Ístex nakupuje vlnu priamo od poľnohospodárov. Vlnu zvážajú do jedinej práčovne v Blönduós na severe Islandu. Práčovňa je je nielen prvou fázou procesu spracovania vlny, ale aj istotou dodržania kvality a farby vlny. Vlna je praná za minimálneho použitia chemikálií a čistiacich prostriedkov, aby vo vlnke bol vo vlnke zachovaný prirodzený obsah lanolínu.

Preto je priadza teplá, ľahká a vodeodolná. Presne taká, ako ju príroda sama "vyrobila".

Nuž, a potom prichádza na rad spriadanie a farbenie. Farbenie na veľa prirodzených odtieňov. Farbami, ktoré spĺňajú normy STANDARD 100 by OEKO-TEX®. Léttlopi je navíjaná do 50 g klbôčok, pripravená potešiť tisíce šikovných rúk po celom svete.

Kde ju nájdete?

Ak sa opäť spoľahnete na moje odporúčanie a vyskúšate aj túto vlnku, tak na pulóver budete potrebovať od 10 do 12 klbiek, na čiapku alebo na rukavice 2 klbká. Sledujte aj odporúčanie spotreby pri danom projekte. AK budete potrebovať pomoc, veľmi rada vám poradím :-)


Ak máte otázky, neváhajte sa pýtať. Využiť na ne môžete aj odpovedný formulár. Už vopred sa na ne tešíme!

Popletena